Domain Nedir?

domain nedir?

Domain Nedir? Domain neden önemlidir? Bu yazımızda bu sorulara cevap bulabileceksiniz ve sanal dünyada adımlarınızı daha güvenli br şekilde atabileceksiniz.

Domainin veya diğer adıyla alan adının ne olduğunu anlamak için şu örneği verebiliriz. ÖzVatan Caddesi Nadir Sokak No :5/3 olan bir bilgiyi mi yoksa bu adres kime aitse örneğin Ahmet isimli bir arkadaşınızın iş adresiyse Ahmet İş şeklinde akılda tutmanız veya hatırlamanız kolaydır? Tabi ki 2. şekilde akılda tutmak daha kolaydır. İşte akılda tutulması ve hatırlanması zor olan IP adresinin yerine kullanılan terime domain veya alan adı diyoruz. Siz tarayıcınıza örneğin enucuzalanadi.net yazdığınızda tarayıcı, (DNS ile altyapısı sağlanan) bu isime karşılık gelen IP’ye gidiyor ve siteyi size gösteriyor. Eğer domain olmasaydı siz bu siteye gidebilmek için adres çubuğuna sitenin IP adresini yazmanız gerekecekti.

Domain Neden Değerlidir?

Domain nedir kısaca anlamış olduk. Şimdi neden önemlidir bundan bahsedelim. Şirketler, firmalar, ticaret yapanlar isterler ki insanlar bir şey alacakları zaman kendi markalarını alsınlar kendi hizmetlerini kullansınlar. Peki bunu nasıl yapabilirler? İnsanlara kendi ürünlerini ve markalarını hatırlatarak, bunların insanların aklında kalmasını sağlayarak.

İnsanlar bir hizmet veya bir ürün aradığında ilgili şeyin ilk akla gelen haliyle arama yaparlar. Örneğin araba ile ilgili bir şey aradığında ilk olarak araba kelimesini arar. Arabacı, …arabası, …araba şeklinde ön ek almış veya türetilmiş hallerini daha az aramaktadır. Bu yüzden ilk akla gelen kelimeleri firmalar veya yatırımcılar almaktadır. Bu tür kelimeler de sınırlı sayıda olduğu için bu domainler (aynı zamanda bu tür domainlere jenerik domain denir, bknz jenerik domain) değerlidir ve domainin fiyatını da bu belirler. Örneğin araba.com çok değerli bir alan adı iken arabamız, benim arabam şeklinde ki domainler o kadar değerli değildir.

Domainin değerine şu açıdan da bakılabilir. Altın neden değerlidir? Az bulunduğundan ve çok rağbet gördüğünden. Aynı şey domain içinde geçerlidir. Örneğin kayıt edilebilir 3 harfli domain sayısı 17576 dır. Dünya nüfusu düşünüldüğüne bu rakam çok düşüktür. Günümüzde 3 harfli com ve net uzantısı boşta olan domain bulunmamaktadır. Hepsi ya firma sahipleri tarafından ya da yatırımcılar tarafından uzun süreli satın alınmıştır. (Normalde alan adları 1 yıl olarak kayıt edilir ancak önemli alan adları sahipleri tarafından 15-20 yıl olarak kayıt edilir.)

Örneğin bugün fzv*com şeklinde bir domain alacaksanız en az 25.000 $ ı gözden çıkarmalısınız. Ayrıca anlamlı bir kelime olsaydı bu rakam çok daha yükseklere çıkacaktır. Harf sayısı az olan domainleri geçelim bugün neredeyse jenerik dediğimiz alan adı da kalmamış hepsi kayıt edilmiştir. İsterseniz sözlüğü açıp ek almamış, sözlükte ki ilk anlamı olan kelimeleri inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »